Osobní vozy ČSD III. – vozy speciálního určení

Autoři: Ivo Mahel, Ludvík Losos, Jan Lutrýn a Zdeněk Malkovský

Ve III. pokračování úspěšné ediční řady „Osobní vozy ČSD“ uvedádíme všechny salonní vozy, které ČSD při svém vzniku zdědily po rakouských státních drahách, později též zestátněním soukromých společností, a také vozy, které se staly kořistí po 2. světové válce. Dále zde jsou zařazeny vozy jídelní a lůžkové, které ČSD začaly pořizovat již od roku 1945 (a následně provozovat od roku 1950) zprvu jako kořistní, pak z nouze nákupem starších ojetých vozů a nakonec od druhé poloviny 50. let následovaly dodávky nových vozů z dovozu především z bývalé NDR, k nim se pak v 60. letech přidaly i nové vozy salonní. Zastavíte se také u poštovních a úzkorozchodných vozů z poválečného období a představíme vám též vozy měřicí a vozy určené k dalším speciálním účelům.

Některé typy popisovaných vozů sice ještě v 90. letech tvořily důležitou část vozového parku Českých drah a Železničnej spoločnosti Slovenska, ale převážná většina z nich se už stala minulostí. Ty, které v provozu ještě zůstaly, byly až na výjimky k nepoznání změněny při rozsáhlých modernizacích. I tyto případy jsou v knize zmíněny, podobně jako nové měřicí vozy a celé měřicí vlaky, vzniklé rekonstrukcemi v nedávné době.

K jednotlivým popisovaným typům vozů jsou opět uvedeny typové náčrty a fotografie.

V samostatných kapitolách se věnujeme některým konstrukčním prvkům používaným u salonních, jídelních a lůžkových vozů k dosažení co nejvyššího komfortu a připomeneme také systémy jejich řadového a číselného označení, které se v průběhu času několikrát měnily.

Rozsah plnobarevné publikace je 388 stran křídového papíru formátu A4 s vazbou v pevných deskách a 547 obrázků.

Publikace obsahuje německé a anglické resumé.

ISBN 978-80-7270-137-7

Doporučená prodejní cena: 1.190,- Kč

 

Publikaci zasíláme i prostřednictvím České pošty (úhrada bank. převodem + poštovné a balné 180,- Kč; zaslání dobírkou + 231,- Kč).

Pro naše věrné předplatitele časopisu Dráha máme opět slevu 10 % z ceny publikace.